Kuulutus ympäristölupapäätöksestä
maanantaina 31. elokuuta 2026Asia
Ympäristönsuojelulain (527/2014) liitteen 1 taulukon 2 kohdan 13 f tarkoittama ympäristölupa jätteen ammattimaiselle käsittely- ja hyödyntämistoiminnalle.
Kuulutuksen julkaisupäivä
31.8.2026
Päätös
Rakennus- ja ympäristölautakunta 26.8.2026 § 104
Tiedoksisaantipäivä
Päätöksen tiedoksisaannin katsotaan tapahtuneen seitsemäntenä päivänä kuulutuksen julkaisemispäivästä eli 7.9.2026.
Hakija
Savonlinnan kaupungin kunnallistekniset palvelut
Toiminnan sijainti
Kiinteistö RN:o 740 512-32-50 osoitteessa Moinsalmentie 584, Savonlinna
Päätöksen pääasiallinen sisältö
Rakennus- ja ympäristölautakunta päättää myöntää pöytäkirjaliitteessä E esitetyn, ympäristönsuojelulain (527/2014) 27 § mukaisen ympäristöluvan pilaantumattoman maa-aineksen ammattimaiselle käsittely- ja hyödyntämistoiminnalle (maankaatopaikalle) kiinteistöllä RN:o 740-512-32-50. Lupa myönnetään määräajaksi 30.9.2033 saakka ja pilaantumattomia maa-aineksia saa luvan voimassaoloaikana vastaanottaa yhteensä 130 000 m³ktr.
Päätöstä on noudatettava mahdollisesta muutoksenhausta huolimatta, ellei valitusviranomainen toisin määrää.
Kuulutuksen nähtävilläpito
Tämä kuulutus pidetään nähtävillä 31.8.2026-7.10.2026 Savonlinnan kaupungin virallisella ilmoitustaululla kaupungin verkkosivuilla osoitteessa https://www.savonlinna.fi/kuulutukset/ sekä osoitteessa www.julkipano.fi.
Päätöksen nähtävilläpito
Päätös liitteineen on luettavissa Savonlinnan kaupungin verkkosivuilla (www.savonlinna.fi/paatoksenteko), kaupungin ympäristönsuojelupalveluissa osoitteessa Olavinkatu 27, 57130 Savonlinna sekä osoitteessa www.julkipano.fi 31.8.2026-7.10.2026.
Muutoksenhaku
Päätökseen saa hakea muutosta Vaasan hallinto-oikeudelta. Valituskirjelmä liitteineen on toimitettava Vaasan hallinto-oikeuden kirjaamoon. Tarkemmat ohjeet muutoksenhausta ovat päätöksen liitteenä olevassa valitusosoituksessa. Valitusaika päättyy 7.10.2026.
RAKENNUS- JA YMPÄRISTÖLAUTAKUNTA